Araç Değer Kaybı Nasıl Alınır?

ARAÇ DEĞER KAYBI NASIL ALINIR?

Araç değer kaybı işlemleri şu şekilde ilerler;

  • Öncelikle bir kazaya dahil olan araç sürücüsü aracını onarım için servise götürür tüm süreç burada başlar. Aracın onarımı tamamlandığında görünürde kazadan önceki haline dönmüş olsa da değer açısından kazaya karışmamış aynı araçla aralarında ikinci el piyasasındaki değerlerinde fark bulunur. Araç sahibi kazada %100 kusurlu değilse aracın bu kaybettiği değerini kusurlu olan karşı tarafın sigorta şirketinden talep edebilecektir.
  • Değer kaybı taleplerinize ilişkin tüm işlemleriniz alanında uzman avukatlar tarafından gerçekleştirilecektir. İlk aşama olarak aracınızın model, yıl, km bilgileriyle kazadan bir gün önceki ikinci el piyasasındaki rayiç bedeli hesaplanır. Sonrasında sizden aracın hasarına ilişkin fatura, tramer kaydı bilgileri alınarak kazadan sonra ikinci el piyasasındaki rayiç bedeli hesaplanır. Ve bu iki   fiyat arasındaki yani kazadan bir gün önceki ve kazadan sonraki ikinci el piyasasındaki rayiç bedel farkı aracın kaybettiği değer olarak hesaplanır ve kazada kusurlu olan karşı tarafın zorunlu mali sorumluluk sigortasının yapıldığı sigorta şirketinden talep edilir.
  • Sigorta şirketinin 15 günlük bir ödeme ve cevap süresi bulunmaktadır. Bu süre içerisinde herhangi bir ödeme yapılmaz veya talebimizin altında ödeme yapılırsa bu aşamada Sigorta Tahkim Komisyonuna başvuruda bulunarak değer kaybı tazminatımızı talep edebiliriz. Tüm bu süreçler yaklaşık olarak 6 ay içerisinde sonuçlanmaktadır.
  • Değer kaybı taleplerinize ilişkin profesyonel destek almak isterseniz ekibimizle iletişime geçebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLETİŞİM

TEL:0850 220 28 85

info@hukuktuna.com

MERKEZ ŞUBE

Marmara Mah. 9. Sk. No: 2 Daire:18
Beylikdüzü – İstanbul

BURSA ŞUBE

Beşevler Mah.Yıldırım Cad.
Karya Güçlü Plaza No:254-A/25
Nilüfer/Bursa

 

Whatsapp Destek Hattı